Czyste Powietrza a Mój Prąd

W chwili obecnej funkcjonują dwa programy zachęcające Polaków do inwestycji w odnawialne i ekologiczne źródła energii. Zarówno Mój Prąd jak i Czyste powietrze organizowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Poniżej postaramy się wyjaśnić różnice między tymi dwoma programami dofinansowania.

Czyste Powietrze – cel programu

Celem programu Czyste Powietrze jest wsparcie Polaków w wymianie źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz modernizację budynków które będą zmniejszać zapotrzebowanie na energię lub wręcz stosowanie rozwiązań które energię wyprodukują.

Obniżenie zapotrzebowanie na energię i wymiana kotłów na paliwa stałe w skali całego kraju ma przynieść bardzo dużą poprawę powietrza. Smog który emitują stare kotły znacząco wpływa na pogorszenie stanu zdrowia setek tysięcy Polaków. Inwestycja w ekologiczne ogrzewanie, wsparta dodatkowo programem Czyste Powietrze i ulgą termomodernizacyjną jest więc w interesie większości właścicieli domów jednorodzinnych.

Czyste powietrze dla kogo?

Z programu Czyste Powietrze może skorzystać osoba fizyczna która jest współwłaścicielem lub właścicielem domu jednorodzinnego lub lokalu wydzielonego z budynku jednorodzinnego.

Aby dostać podstawowy poziom dopłaty, osoba która składa wniosek powinna mieć roczne dochody poniżej 100 000 zł netto.

Czyste powietrze co można odliczyć?

W ramach dotacji Czyste powietrze można odliczyć wiele różnych inwestycji które mają na celu poprawę jakości powietrza.

  • Główny wydatkiem warunkującym w większości przypadków otrzymanie dotacji na ogrzewanie Czyste Powietrze jest wymiana kotła na paliwo stałe na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania, np piec na pellet. Możliwe jest podłączenie do miejskiej sieci energetycznej, zakup i montaż pompy ciepła, kotła gazowego lub innego ogrzewania elektrycznego.
  • W ramach programu Czyste Powietrze można odliczyć zakup i montaż fotowoltaiki.
  • Inwestycja termomodernizacyjna może również dotyczyć montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
  • Dofinansowanie z Czystego Powietrza można też otrzymać na termomodernizację ścian, stropu lub wymianę okien i drzwi.
  • Sporządzenie dokumentacji technicznej i audytu energetycznego.

Mój Prąd – cel programu

Celem programu dopłat Mój Prąd jest zachęcenie Polaków do pozyskiwania energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Dopłata bezpośrednia do montażu fotowoltaiki stała się jednym z bardziej popularnych programów NFOŚiGW. Z programu Mój Prąd skorzystało już kilkaset tysięcy osób co świadczy o niebywałym sukcesie polskiej fotowoltaiki.

Realizacja programu Mój Prąd przewidziana jest do 2025. Prawdopodobnie już w 2022 w znacznym stopniu ulegnie zmianie regulamin. Według zapowiedzi polityków i ekspertów, konieczne jest wprowadzenie również dopłaty do magazynów energii współpracujących z fotowoltaiką.

Mój prąd dla kogo?

Z programu Mój Prąd mogą skorzystać osoby które są właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości na której będzie realizowany montaż fotowoltaiki, przedstawią zaświadczenie, że stary kocioł został zezłomowany i zamontują nowy, ekologiczny sposób ogrzewania.

Mój Prąd co można odliczyć?

W przypadku dotacji Mój Prąd można otrzymać dofinansowanie wyłącznie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej. Głównym warunkiem otrzymania dotacji jest postawienie nowej fotowoltaiki. Dopłata nie obejmuje rozbudowy istniejącej już instalacji fotowoltaicznej.

Program Mój Prąd na 2021 przewiduje zwrot do 50% poniesionych kosztów, lecz nie więcej niż 3000 zł. Dopłatę można uzyskać na fotowoltaikę o mocy od 2 kWp do 10 kWp.

Czyste powietrze i mój prąd – co wybrać

Zarówno program Czyste Powietrze i Mój Prąd oferują dofinansowanie do fotowoltaiki. Biorąc pod uwagę warunki oby programów, osoby które planują gruntowną termomodernizację i poza fotowoltaiką chcą wymienić również źródło ciepła i przeprowadzić docieplenie budynku, powinny skorzystać z Czystego Powietrza.

Inwestorzy którzy już mają nowoczesny kocioł, pompę ciepła lub inne ogrzewanie elektryczne nie mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze. Warunkiem jest bowiem dokument poświadczający zezłomowanie starego kotła. W takim wypadku opłacalne jest skorzystanie z programu dotacji Mój Prąd. Co prawda w 2021 dotacja wynosi tylko 3000 zł, czyli od 2000 zł mniej niż w Czystym Powietrzu, ale warunki są łatwiejsze do spełnienia. Wspomniane 3000 zł pozwala znacząco obniżyć cenę fotowoltaiki lub nadpłacić kredyt fotowoltaiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *