Dofinansowanie do pieca na pellet

Program Czyste Powietrze ma na celu zachęcenie Polaków do wymiary pieców na bardziej ekologiczne. Rezygnacja z węgla i montaż na przykład pieca na pellet drzewny znacząco ograniczy emisję szkodliwych związków do atmosfery.

Dotacja na piec na pellet

W ramach dotacji Czyste Powietrze można skorzystać z dosyć dużego zwrotu poniesionych kosztów. W przypadku wymiany pieca bezklasowego na piec na pellet można otrzymać zwrot:

  • do 30% poniesionych kosztów, nie więcej niż 6000 przy podstawowym poziomie dofinansowania (roczne dochody do 100 000 netto)
  • do 60% poniesionych kosztów, nie więcej niż 12000 przy podwyższonym poziomie dofinansowania (osoby o dochodach na członka rodziny poniżej 1400 zł)

Biorąc pod uwagę rynkowe ceny najpopularniejszych modeli które wahają się od 7000 zł do 16 000 zł, dofinansowanie do pieca na pellet pozwoli zaoszczędzić najczęściej od 2000 zł do 5000 zł nawet przy podstawowym poziomie dofinansowania.

Aby skorzystać z dotacji na ogrzewanie Czyste Powietrze piec na pellet musi oczywiście spełniać odpowiednie normy. Chodzi tu oczywiście o kotły 5 klasy które posiadają certyfikat Ecodesign

Warto również pamiętać, że wymianę kotła na bardziej ekologiczny można odliczyć w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Wystarczy od ceny zakupu odjąć otrzymają dotację i powstałą kwotę uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym.

Piec na pellet zamiast węglowego

Piece na pellet uzyskują energię dzięki spalaniu pelletu drzewnego. Pellet jest ekologicznym źródłem ciepła klasyfikowanym jako biomasa. Powstaje jako efekt uboczny przy obróbce drewna i płyt meblowych. Piec na pellet pozwala więc w ekologiczny sposób ogrzać dom i przy okazji wykorzystuje się odpad poprodukcyjny.

Piece na pellet posiadają zasobnik i podajnik który umożliwia na automatyczne dozowanie paliwa w zależności od potrzeb. W ten sposób rezygnacja z kotła węglowego i montaż pieca na pellet z dotacją pozwalają zaoszczędzić nie tylko pieniądze ale również czas. Nie ma bowiem konieczności ciągłego doglądania pieca i dokładania opału.

Piec na pellet i fotowoltaika

Programy Mój prąd i Czyste Powietrze oferują wysokie dopłaty do montażu fotowoltaiki. Przy okazji wymiany pieca węglowego na bardziej ekologiczny pellet warto rozważyć od razu montaż fotowoltaiki. Zwłaszcza, że w przypadku programu Czyste Powietrze, na samą fotowoltaikę można otrzymać dopłatę do 5000 zł. Dopłatą objęte są instalacje od 2 kWp do 10 kWp a dopłata nie może być wyższa niż 50% poniesionych kosztów. Tym samym osoba która zakupi piec na pellet np. za 10000 zł i fotowoltaikę za 13000 zł, dzięki programowi Czyste Powietrze, zaoszczędzi  8000 zł, czyli 35%. Kolejne oszczędności są możliwe dzięki wspomnianej już uldze termomodernizacyjnej. Kwota jaka zostanie po odjęciu dotacji to 15000 zł. W zależności od sposobu opodatkowania, inwestor otrzyma zwrot w wysokości 17%, 19% lub 32%, Czyli minimum 2550 zł zaoszczędzone dzięki uldze termomodernizacyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *