Dotacja na ogrzewanie – co wybrać?

Dotacja na ogrzewanie w ramach programu Czyste Powietrze pozwala uzyskać od 30% do 60% kosztów poniesionych na zakup i montaż nowego, bardziej ekologicznego źródła ciepła. Dofinansowanie obejmuje między innymi montaż pieca gazowego oraz pompy ciepła. Zarówno pompy ciepła jak i piece gazowe mają swoich zwolenników jak i przeciwników. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie, które źródło ciepła będzie bardziej opłacalne w poszczególnych przypadkach.

Dofinansowanie do pieca gazowego

Piece gazowe funkcjonują na rynku od kilkudziesięciu lat. Nowe konstrukcje z zamkniętą komorą spalania i doprowadzeniem powietrza z zewnątrz są jednym z najbezpieczniejszych sposobów ogrzewania domu. Nowoczesne kotły kondensacyjne potrafią bardzo skutecznie odzyskiwać energię ze spalin, dzięki czemu ich teoretyczna sprawność przekracza 100%. Wszystko dzięki odzyskowi energii do tego stopnia, że spaliny mają temperaturę 45-60℃ i muszą być wspomagane wentylatorem. Tak niska temperatura spalin w kotle kondensacyjnym nie pozwala na wytworzenie się naturalnego ciągu kominowego ale w zupełności wystarcza do ogrzewania ciepłej wody użytkowej.

Dotacja na ogrzewanie gazowe w programie Czyste Powietrze może wynieść:

  • 30% lecz nie więcej niż 4500 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania
  • 60% lecz nie więcej niż 9000 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania

W przypadku pieców gazowych dwufunkcyjnych o mocy około 25kW ceny w chwili obecnej wynoszą od 4000 zł do 15000 zł. Dotacja na ogrzewanie gazowe pozwoli więc, nawet w podstawowym poziomie dofinansowania zaoszczędzić minimum 1200 zł.

Zalety pieców gazowych

Współczesne gazowe piece kondensacyjne pozwalają bardzo efektywnie ogrzewać dom oraz ciepłą wodę użytkową. Bardzo wysoka sprawność urządzenia przekłada się na niskie zużycie gazu, co z kolei oznacza duże oszczędności w domowym budżecie. Dlatego właśnie to rozwiązanie jest nadal wspierane przez program Czyste Powietrze. Współcześnie budowane domy są bardzo dobrze zaizolowane więc zapotrzebowanie na energię nie jest duże. Ważniejsze jest równomierne dostarczenie konkretnej temperatury.

Kotły kondensacyjne, z uwagi na odzysk nawet stosunkowo niskiej temperatury ze spalin, doskonale współpracują z niskotemperaturowym ogrzewaniem. Zastosowanie ogrzewania podłogowego w połączeniu z piecem gazowym to najlepsze rozwiązanie. Temperatura w obiegu ogrzewania podłogowego wynosi przeważnie 29℃, w łazienkach do 34℃. Dzięki temu piec gazowy nie musi pracować cały czas z pełną mocą a tylko podgrzewa wodę do zadanej temperatury.

W porównaniu do kotła węglowego lub pieca na pellet, piec gazowy jest w zasadzie bezobsługowy. Spaliny są odprowadzane na zewnątrz przez komin więc nie ma mowy o żadnych osadach. Kocioł gazowy można zamontować w kuchni, łazience czy innym dostosowanym pomieszczeniu. Estetyczna obudowa większość współczesnych pieców gazowych sprawia, że niewiele różnią się na przykład od lodówek. Piec gazowy można również zaprogramować lub podłączyć do stacji pogodowej. Zwłaszcza to drugie rozwiązanie jest bardzo wygodne bo pozwala wcześniej zareagować i dopasować temperaturę w domu do nadchodzących zmian.

Wady kotłów gazowych

Jedną z niewielu wad kotłów gazowych jest dostępność paliwa. Jeżeli w pobliżu nie ma nitki gazociągu to zrobienie przyłącza do sieci dystrybucyjnej może być bardzo kosztowne. W przypadku przyłącza o długości do 15 opłata ryczałtowa wynosi od 1750 do 1940 zł w zależności od regionu Polski. Przy dłuższym przyłączu koszty wynoszą od 62 zł za metr. Brak sieci gazowej w bezpośredniej okolicy może oznaczać, że konieczny będzie zakup lub dzierżawa zbiornika i zamawianie dostaw.

Dofinansowania do pomp ciepła

Pompy ciepła to sposób na bez emisyjne ogrzewanie budynków. Pobierają ciepło z powietrza lub gruntu i wykorzystując energię elektryczną i właściwości fizyczne niektórych gazów podnoszą temperaturę do poziomu przydatnego do systemu ogrzewania. Innymi słowy pompa ciepła pobiera z zewnątrz darmowe ciepło i wykorzystując np. 1 kW prądu, uzyskuje 3 do 4 kW ciepła. W porównaniu do tradycyjnych grzałek, czy pieców elektrycznych jest to duża oszczędność prądu. Grzałki bowiem 1 kW prądu zamieniają w przybliżeniu na 1 kW ciepła.

Pompy ciepła same w sobie nie wytwarzają spalin, nie wymagają codziennej obsługi, składowania opału ani kosztownego przyłącza gazowego. Wystarczy możliwość podłączenia do trójfazowej sieci energetycznej. Przeciwnicy pomp ciepła podkreślają, że są to urządzenia które pracują na prąd, który w Polsce w większość pochodzi ze spalania węgla. Warto jednak wspomnieć, że spalanie węgla w elektrowni jest mniej szkodliwe dla środowiska niż ogrzewania domu za pomocą kotła węglowego.

Dodatkowo, coraz więcej gospodarstw domowych posiada własne instalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie do pomp ciepła z programu Czyste Powietrze warto więc połączyć od razu z dopłatą do fotowoltaiki. Odpowiednio powiększona instalacja fotowoltaiczna będzie w stanie wyprodukować wystarczająco dużo energii aby w ramach bilansowania wystarczyło na bez kosztowe rozliczenie z elektrownią prądu na potrzebę pompy ciepła. Fotowoltaika nawet zimą produkuje energię, więc w ciągu dnia pompa ciepła w większości powinna być zasilana darmowym prądem ze słońca. Warto więc zainteresować się programami Czyste Powietrze i Mój Prąd które dają możliwość uzyskania dopłaty do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła mogą pobierać energię z różnych źródeł. W zależności od zastosowanego dolnego źródła ciepła różny jest stopień skomplikowania systemu a co za tym idzie rośnie również cena.

Pompa ciepła powietrze powietrze

Najprostszy i jednocześnie najtańszy sposób ogrzewania za pomocą pompy ciepła. Pompa ciepła powietrze powietrze to w istocie nowoczesny klimatyzator z funkcją grzania. Pompa odbiera ciepło z powietrza na zewnątrz budynku i podgrzewa powietrze wewnątrz domu. Pompy ciepła powietrze powietrze, czyli nowoczesne klimatyzatory mogą służyć zarówno do efektywnego ogrzewania powietrze w domu jak i do chłodzenia go latem. Wadą tego rozwiązania jest spadek sprawności wraz z niską temperaturą. O ile przy 10℃ z każdego 1kW prądu można uzyskać nawet 3 kW ciepła, to przy bardzo niskich temperaturach konieczne jest wspomaganie ogrzewania za pomocą wbudowanych grzałek elektrycznych.

Dofinansowanie do pompy ciepła powietrze powietrze w programie Czyste Powietrze może wynieść:

  • 30% lecz nie więcej niż 3000 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania
  • 60% lecz nie więcej niż 6000 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania

Pompa ciepła powietrze woda

Pompa ciepła która odbiera ciepło z powietrza znajdującego się na zewnątrz budynku i po podniesieniu temperatury oddaje ją do systemu grzewczego. Jest to więc system podobny do pompy ciepła powietrze powietrze. Różnica polega na tym, że ciepło oddawane jest do wodnego ogrzewania. W przypadku pomp ciepła najczęściej stosowane jest ogrzewanie podłogowe, które pracuje z stosunkowo niską temperaturą. Zaletą ogrzewania podłogowego jest również możliwość magazynowania ciepła. W ciągu dnia gdy temperatura powietrze jest przeważnie wyższa, można nieco bardziej podgrzać podłogę.

Dofinansowanie do pompy ciepła powietrze wodaw programie Czyste Powietrze może wynieść:

  • 30% lecz nie więcej niż 9000 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania
  • 60% lecz nie więcej niż 18000 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania

Gruntowe pompy ciepła

Najdroższe w zakupie i montażu ale za to najmniej wrażliwe na warunki atmosferyczne i co za tym idzie najtańsze w eksploatacji. W gruntowych pompach ciepła, czynnik pobiera ciepło z ziemi i po podniesieniu temperatury oddaje do układu grzewczego. W przypadku gruntownej pompy ciepła konieczne jest zrobienie odwiertów lub wykonanie poziomego gruntowego wymiennika ciepła. To właśnie GWC znacząco podnosi koszt inwestycji. Zaletą gruntowych pomp ciepła jest to, że temperatura gruntu na dużej głębokości – skąd jest pobierane ciepło – jest stabilna przez cały rok. Gruntowe pompy ciepła mają taką samą wydajność niezależnie, czy na zewnątrz jest 10℃, -10℃ czy -30℃. Dzięki temu koszty ogrzewania są bardzo niski i stabilne.

Dofinansowanie do gruntowej pompy ciepła w programie Czyste Powietrze może wynieść:

  • 45% lecz nie więcej niż 13500 zł przy podstawowym poziomie dofinansowania
  • 60% lecz nie więcej niż 18000 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *